11. června se v Praze konala porada zástupců krajských organizací a okresních sdružení ČUS
V úterý 11. června se v Praze sešlo vedení České unie sportu se zástupci krajských organizací a okresních sdružení ČUS, kteří zastupující členské tělovýchovné jednoty a sportovní kluby z celého Česka. Cílem bylo informovat o aktuálním dění v unii, státní podpoře v oblasti sportu, dotačních programech z Národní sportovní agentury, připravenosti nadcházející valné hromady ČUS, ale také o důležitých interních záležitostech a servisu pro TJ/SK. Právě územní pracoviště ČUS jsou důležitou pomocí pro kluby při zvládání administrativy a při žádostech o veřejnou podporu. „Na celostátní poradě jsme si mimo jiné připomněli nastavená pravidla interních kontrolních mechanismů v rámci Servisních center sportu ČUS, jejichž dodržování je pro nás nesmírně důležité, abychom byli schopni celou agendu státních dotací správně administrovat. Je pro nás důležité, aby Národní sportovní agentura měla přehled o veškerých činnostech našich servisních center,“ prohlásil Jan Boháč, generální sekretář ČUS.
Územní pracoviště ČUS vyřizují denně stovky dotazů zástupců klubů, pomáhají klubům se žádostmi o dotace, a to nejen z NSA, ale i krajů, měst a obcí. Například od poloviny listopadu loňského roku do konce ledna pomohly téměř 2500 sportovním klubům a tělovýchovným jednotám s podáním žádosti o státní prostředky z klíčového programu Národní sportovní agentury Můj klub. Díky této pomoci se snižuje chybovost v žádostech, což v důsledku následně zjednodušuje a urychluje celý dotační proces.
Důležitá je také spolupráce s Vyšší odbornou školou ČUS v oblasti vzdělávání pracovníků ČUS. Pracovníci Servisních center sportu měli možnost se zapojovat do vzdělávacích kurzů „Základy spolkového práva“, „Základy účetnictví“ a „Sociální sítě". Všechny tyto vzdělávací kurzy měly vysokou kvalitu a z reakcí účastníků bylo potvrzováno, že byly přínosem pro práci územních pracovišť.
„Jsem rád, že jsou naše pracoviště jsou v tomto roce již finančně a personálně zabezpečená. Díky jejich práci se mimo jiné daří odlehčit a ušetřit čas jak žadatelům o dotace, tak poskytovatelům dotací. Na celostátní poradě jsme rozebírali, jak ještě více zlepšit kvalitu a rozsah práce našich jednotlivých územních pracovišť,“ dodal Jan Boháč.
Na celostátní poradě se probíraly aktuální informace, kterým vévodilo ukončení obvinění České unie sportu. Vrchní soud v Praze zprostil po sedmi letech obžaloby zástupce ČUS a celou organizaci tím definitivně očistil. „Chci vám moc poděkovat za důvěru a za to, že ta presumpce neviny od vás byla opravdu znát. Postavili jste se k tomu skvěle. Celé obvinění bylo na vodě a veškerá nařčení jsme odvraceli. Nakonec se ukázalo, že jsme měli pravdu. V tom období jste se za naši organizaci postavili a vážíme si toho,“ prohlásil k přítomným zástupcům tělovýchovných jednot a sportovních klubů Marek Hájek, místopředseda ČUS.
V bloku věnovanému financování sportu z veřejných zdrojů byly připomenuty aktivity ČUS při jednání o výši podpory sportu ze státního rozpočtu v roce 2024, kterou se z původního ministerského návrhu podařilo navýšit na 6,9 miliardy korun, tedy na stejnou výši jako v roce 2023. „Je veřejně známé, že pro udržitelný rozvoj sportu je potřeba více finančních prostředků než je současná výše podpory, a s tímto půjdeme do jednání o rozpočtu na rok 2025“, uvedl místopředseda ČUS Marek Hájek. Zástupci krajských a okresních sdružení byli rovněž seznámeni s přípravami letošní volební valné hromady ČUS a s komplexními písemnými podklady pro delegáty valné hromady.